Doktorlara Özel Web Sitesi Tasarımı Nasıl Yapılır?

Doktorlara Özel Web Sitesi Tasarımı Nasıl Yapılır?

Web sitesi açmak için ne gerekli? yazımızda web sitesine sahip olmak isteyenler için bazı temel bilgilerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise doktorlara özel web sitesi tasarımının farklarını ele alacağız. 

Sosyal medya hesapları ve web siteleri, kişi ya da kurumların kendi marka değerini yansıtır. Web sitesinin tasarımı bu marka değerinin yansıtılmasında en önemli faktördür. Bir doktorun kendine özel bir web sitesi açması ile uluslararası bir inşaat firmasının web sitesi açması temelde aynı amaca dayanır: Daha fazla kullanıcıya ulaşmak ve dijital ortamda görünür olmak. Ancak her iki sektörün de hedef kitlesi farklıdır. Bu nedenle web sitelerinin de sektörel anlamda değerlendirilerek tasarlanması gerekir. Peki doktorlara özel web sitesi tasarımı nasıl yapılır? Gelin Digital Marka olarak, sektördeki deneyimimizle bu soruya detaylı bir yanıt verelim. 

Neden Doktorlara Özel Web Sitesi?

Öncelikle doktorlara özel web sitesinin ne olduğunu ve “Sağlık Sektörü Odaklı Sosyal Medya Ajansı” derken neyi kastetmek istediğimizi biraz açıklayalım: 

Tanıtım ve reklam çalışmaları hem sosyal medya hem de web siteleri aracılığı ile gün geçtikçe daha hızlı yayılıyor. Ancak bazı sektörlerde kişisel tanıtım ve reklam konusunda sınırlılıklar var. Bu sektörlerin başında ise sağlık sektörü geliyor. Sınırlamaların amacı ise sağlık sektörünün ticarileşmesini ve reklam çalışmalarının kötü amaçlı kullanımını engellemek. Bu konuda daha detaylı bilgiyi “Medikal Reklam Yasağı Hakkında Tüm Merak Edilenler” yazımızda bulabilirsiniz. 

Ancak tabii ki doğru kanalları ve doğru dili kullanarak tüm doktorlar muayenehanelerinin tanıtımını yapabiliyorlar. Bu noktada müşterilere ulaşmak için en iyi kanallardan biri de web siteleri… Çünkü her gün, binlerce kişi, internette sağlıkla ilgili aramalar yaparak doktor web sitelerine ulaşıyor. Bu web sitelerinde kaliteli içeriklere ulaşmak ve doktorların deneyimlerini açık bir şekilde görebilmek ise kullanıcıların doktorları değerlendirmesine yardımcı oluyor. Yani bir anlamda kişisel web sitesi; bir doktorun marka değerini ortaya koyuyor diyebiliriz. 

Doktorlara Özel Web Sitelerini Kimler Ziyaret Ediyor?

Sağlık sektörü, hedef kitlesi en geniş sektörlerden biri. Dolayısıyla web sitenizi toplumun her kesiminden, kadın ve erkek, genç ve yaşlı herkes ziyaret edebilir. Ancak web sitenize gelen ziyaretçilerin davranışlarını bilmek için bazı sayısal verileri incelemekte yarar var: 

Araştırmalara göre sağlıkla ilgili aramaları daha çok kadın hastalar yapıyor. Araştırmaya katılan hastalar ise herhangi bir hastalık şüphesi olduğunda ilk olarak internetten bilgi aldıklarını ifade ediyorlar. Katılımcılar ise farklı yaş aralıklarında. %43 ile en çok görülen yaş aralığı 25 – 34 iken yaş sıralamasında ikinci grup 35 – 44 oluyor. 

Dijital dünyadaki diğer şeyler gibi, elbette bu veriler de her sene yenileniyor. Ancak bu veriler bize doktorların web sitesinde dikkat etmeleri gereken şeyler konusunda yol gösteriyor. Örneğin; kullanıcıların ilk olarak internetten bilgi alması gibi… Bu noktada doktor web sitesindeki içeriklerin önemi ortaya çıkıyor. 

Günümüzde tüm internet kullanıcılarının sabırsız olduğunu düşünürsek web sitenize gelen ziyaretçiler de aradığını kısa sürede bulmak isteyecektir diyebiliriz. Özellikle bir hastalık ile ilgili aradığı cevaplara kolayca ulaşmak isteyecek ziyaretçileriniz. Bu nedenle doktor web sitesinde içerik düzenine de maksimum özen göstermek ve okuyucuların yazının sonuna kadar içeriği kolayca takip etmesini sağlamak önemlidir. 

Doktorlar için Web Sitesi İçeriği Nasıl Olmalıdır?

Tüm web sitelerinde olduğu gibi doktor web sitelerinde de içerik oldukça önemlidir. Doktor web siteleri, e-ticaret siteleri gibi değildir. Bir e-ticaret sitesinde öncelikli olan fotoğraflar ve ürün bilgileridir. Doktor web sitelerinde ise kullanıcılar, aranılan bilgiyi en kısa yoldan ve en güvenilir şekilde almak isterler. Bu nedenle doktor web sitelerinin içerikleri hem nitelik hem de düzen açısından okuyucuya hitap etmelidir. Doktorlar için hazırlanan içerikler genel olarak; 

  • SEO kurallarına uyumlu yazılmalıdır. 
  • Konu ile ilgili kullanıcıların sık sık sorduğu sorulara yanıt verecek nitelikte olmalıdır. 
  • Okuma düzeni rahat olmalı ve okuyucuyu yormamalıdır. 

Doktor web sitelerinde içerik dilinin öneminden bahsetmeden de geçmeyelim. İçerikte tıbbi ifadelere ve latince kelimelere ne kadar çok yer verirseniz yazınızın o kadar iyi olacağını düşünebilirsiniz. Ancak unutmayın! Okuyucular bu metinleri sizin gibi anlayamaz. Dolayısıyla yazının henüz başında sıkılarak web sitesini terk ederler. Arama motorları, kısa sürede terkedilen web sayfalarını niteliksiz kabul eder ve geri sıralarda bırakırlar. Bu nedenle doktorların web site içeriği hazırlarken hastalar düşünülerek içerik hazırlanmalıdır. 

Tasarım: Doktor Web Siteleri Nasıl Tasarlanır?

Doktor web sitelerinde dikkat edilmesi gereken, fark yaratan bazı noktaların altını çizmiş olduk. Şimdi, tasarımda dikkat edilenleri ele alalım: 

@digitalmarka instagram hesabımızı takip ederek, daha önce doktorlar için yaptığımız web sitelerini inceleyebilirsiniz. Buradaki web sitelerinin oldukça basit arayüze sahip olduğunu göreceksiniz. Bunun nedeni doktor web sitesini ziyaret eden hastaların karmaşaya kesinlikle ihtiyaç duymamasıdır. Elbette, basit arayüzler tüm internet kullanıcıları tarafından tercih edilir. Doktor web sitesinde gezinen bir ziyaretçinin ihtiyacı olabilecek bilgileri düşünelim. Bu kişi, sitede ya doktorun deneyimi ya da doktorun uzmanlık alanına giren hastalıklar ile ilgili bazı bilgilere ulaşmak ister. Dolayısıyla bu bilgilerin hepsi açık ve net şekilde okuyucuya sunulmalıdır. Bu amaca uygun tasarım ise web tasarımını yapanın profesyonelliğine bağlıdır. Eğer siz de doktor web sitesi tasarımında marka olmuş bir ajansla çalışmak istiyorsanız Digital Marka sizin için en doğru seçim olacak! ODTÜ Teknokent bünyesinde hizmet veren ajansımızla iletişime geçerek siz de kısa zamanda potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz. 

%100 SEO Uyumlu Web Sitesi Nedir?

Sadece doktorlar için değil, diğer sektörler için de önemli bir kavram: %100 SEO uyumu! Peki nedir bu SEO uyumu dediğimiz?

“SEO dostu” da dediğimiz bu web siteleri, teması ve altyapısı ile arama motorlarında üst sıralara çıkabilecek web siteleridir. %100 SEO uyumlu web siteleri, doğru içerik ve doğru anahtar kelime seçimi ile birleştiğinde web sitenizin görünür olmasına yardımcı olur. Dolayısıyla sağlık ve tıp alanında en çok aranan kelimeleri aratan kullanıcılar doğruca web sitenize ulaşabilir; deneyimlerinizi ve özgeçmişinizi inceleyebilirler. 

SEO dostu web siteleri aynı zamanda oldukça hızlıdır. Bu her zaman web sitesinin kendisi ile ilgili bir özellik değildir. Bazen de hosting seçimi ya da hosting yerine sunucu kullanmak da web sitesinin hızını yükseltir. Artık her şey çok hızlı. Dolayısıyla kullanıcılar da web sitelerinin açılmasını en fazla saniyeler boyunca bekliyorlar. Web sitesi ne kadar hızlıysa kullanıcılar bu web sitelerini daha çok ziyaret ediyor. Tabii arama motorları da bu siteleri en güvenilir siteler arasına sokuyor. 

Bu nedenle birçok doktorumuza web sitelerinde sunucu kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Biz de sunucu kullanarak doktorlarımıza en iyi hizmeti vermeye çalışıyoruz. Çünkü sunucu altyapısının ve %100 SEO uyumlu web sitelerinin, size ne kadar fazla hasta kazandıracağını biliyoruz. 🙂

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Şimdi Ara!
Yol Tarifi