İçerik Yönetimi

İçerik Yönetimi

İçerik yönetimi, internet kullanımının artmasıyla birlikte en önemli nişlerden birisi haline geldi. Aktif sitelerin yazınsal, görsel, sesli ve hareketli bilgilerin oluşturulması sürecini kapsayan içerik yönetimi; kuşkusuz ki hem tüketiciler hem de markalar için oldukça önemli. Her gün milyarlarca kişi arama motorunda çeşitli aramalar yapıyor ve istedikleri sonuca en yakın “başlığa- içeriğe” tıklıyorlar. Google başta olmak üzere birçok arama motoru, kullanıcılara en iyi bilgiyi sunabilmek adına içeriklerde bazı kıstaslar arıyor. SEO içerik yazımı kriterleri ise buradan doğuyor. Peki, içerik yönetimi nedir, nasıl yapılır, neden yapılır, içerik yönetimi yaptırarak ne kazanırsınız, içerik yönetimi yaptırırken nelere dikkat etmelisiniz gibi birçok sorunun yanıtını verdiğimiz bu içerikte sizlere Ankara içerik yönetimi konusunda daima kaliteli hizmet veren markamız yani Digital Marka’nın içerik yönetimine yaklaşımını da bulabileceksiniz.

İçerik Yönetimi Tarihi

Teknolojinin gelişmesi ve internetin daha da yaygınlaşmasıyla birlikte internet sitelerinin de önemini arttırdı. Google gibi Dünya’nın en büyük arama motoru ile bilmedikleri şeyleri keşfeden insanlar, daha da fazlasını öğrenmek için yine Google’ı kullandılar. Merak ettikleri her sorunun yanıtını alan kişiler, temel gereksinimleri için de yine Google’a başvurdular. Yeni taşındığı yerde doktorun yada hastanenin nerede olduğunu bilmeyen bir kişi bile artık Google sayesinde kendisine en yakın doktor ve hastaneye bulabilir oldu. İşte, bu kolaylığın ortaya çıkışında içerik yönetimi ve SEO faliyetleri etkili oldu.

Web sitesi tasarımından sonra firmaların yada kişilerin kendisini / hizmetlerini tanıtmak için mutlaka “ ziyaretçilere seslenişleri” gerekmekteydi. “Hakkımızda” gibi bölümlerde ise firmaların kuruluş hikayesinden bahsedilmekte ve sitenin diğer kısımlarında ise yazı bulunmamaktaydı. Sosyal medyanın hızla yükselişi sonrasında ise insanlar artık “tek düzeliği” değilde “farklılığı” benimseyince markalar da gerek sitelerinde gerekse de dijital platformlarda “içeriklerini farklılaştırma yarışına” girdiler. Başta hakkımızda olmak üzere web sitesindeki birçok alan “içeriklerle” zenginleştirilirken “köşe yazarlığı” misyonu olan BLOGLAR açılmaya ve yönetilmeye başlandı. Her yeni açılan site ise diğerleri kadar “bol” ziyaretçi alabilmek için, arama motorlarının istediği kriterlere sahip olmak için, değişikliğe gittiler. Ancak; yüzlerce sayfanın arasından en tepede yer almak istemek ise SEO çalışmalarını doğurdu. SEO hedefleri doğrultusunda hazırlanmış bir içeriğin diğer içeriklere kıyasla çok daha fazla sayfa yükselmesi sağlayabildiğini fark eden markalar da artık hem SEO hem de içerik yönetimi için uzmanlarla çalışmaya başladılar.

İçerik Yönetimi Nedir?

İnternet siteleri başta olmak üzere dijital platformlardaki sahiplikleri, “kullanıcıların faydasına olan içeriklerle” doldurmak ve bu içerikleri oluşturma, yayınlama, düzenleme, paylaşma sirkülasyonunu yönetmek, içerik yönetimi demektir. Örneğin: sağlık odaklı SEO ajansı olara sizlere Ankara’da hizmet veren Digital Marka olarak bizler, doktorlarımızın sitelerindeki içerikleri SEO çalışmalarımız doğrultusunda hazırlar, yayınlar ve zamanı gelince düzeltmeler yaparak güncel tutarız. Blog yönetimi, sosyal medya hesaplarında entegre paylaşım gibi diğer konularda da sizlere içerik yönetimi hizmeti adı altında hizmet verir ve daima “güncel bilgi veren site” olarak algılanmanızı sağlarız.

İçerik Yönetimi Size Ne Sağlar?

İçerik yönetimi konusunda içeriğin önemini biliyor olmanız ve sitenize düzenli içerik giriyor olmanız size bazı dezavantajlar getirebilir. Örneğin; kullandığınız dil ve anlatım sebebiyle ziyaretçileriniz sizi eleştirebilir ve word of mouth dediğimiz ağızdan ağıza yayılmak sureti ile sizin bu anlatım sorunsalınız duyulabilir. Özellikle, büyük markalar için kriz anlamına gelen bu sorunsal, profesyonel içerik yönetimi yapan kişiler tarafından asla yapılmayacaktır. Aynı zamanda kurumsal kimliğiniz doğrultusunda hazırlanmış bir yazı da yine sizin imajınızın artmasını ve ziyaretçileriniz tarafından “kaliteli” olarak algılanmanızı sağlayabilir.

Genel olarak içerik yönetimi yaptırmak markanıza değer katma, ziyaretçilerinizi tatmin etme, potansiyel müşterilerinizi çekme, krizlere karşı daha dayanıklı durma gibi bir dizi avantaj sağlar.

Digital Marka İçerik Yönetiminde Hangi Hizmetleri Sunar?

İçerik Planlama, Hazırlama ve Onay

Digital Marka olarak dijital kampanyalarınızı inceler ve sizin dijital dünyada hangi içeriklerle çıkacağınız konusunda size fikir verebilir. İçerik planlama sürecine dahil olan Digital Marka, sağlık odaklı seo çalışmalarınızda da içeriklerinizi planladıktan sonra en iyi şekilde hazırlar ve sizin onayınıza sunarak yayına alır.

İçeriklerin Güncellenmesi

SEO çalışmalarınız doğrultusunda içeriklerinizin güncellenmesi gerekiyor ise yine Digital Marka içeriklerizi günceller ve SEO çalışmasında yükselişler elde eder. Bu konu ise Digital Marka’nın insiyatifinde olup diğer SEO veya içerik ajanslarının yapması gereken bir zorunluluk değildir. Ancak, SEO çalışmalarından hızlı sonuç alabilmeniz için Digital Marka, bazı sayfaları yada kategorileri içerik güncellenmesi yaparak değiştirebilir.

Kolay Yönetim

Güncel içeriklerle hazırlanan web sitenizin tüm yedekleri ve içeriklerin kopyaları, Digital Marka’da saklanır. Herhangi bir problem olduğunda ise tarafınıza teslim edilir.

Site Gelişimi

Sitenizin güvenirliği yada imajı hakkında ön yargıda bulunabilecek olan profesyonel uzmanlarımız, sitenizin geliştirilmesi konusunda da size öneriler sunabilir. İçerik kısmında çağın gereksinimi olan emoji şablonlarının yer almasını sağlamak ise buna bir örnektir. Yeni nesil, emojilerle büyüdüğü için size de içerik kısmını yada içeriğin hazırlandığı kısmın “emoji eklentisi ile güncellenmesi” gerektiğinin bilgisini verebilir.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Şimdi Ara!
Yol Tarifi