Google Reklam (Google Ads)

Google Reklam (Google Ads)

Dünyanın dört bir noktasından her gün “milyarlarca kullanıcı”, arama motorlarında merak ettikleri bilgileri sorgularken ürün ve hizmetlere ise saniyeler içerisinde ulaşabiliyor. İstedikleri şeylere ulaşabilmek içinse belirli kelime gruplarını kullanan kullanıcılar, Google algoritmalarının ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bugün, aradığınız bir konuyla ilgili milyarlarca sitede içerik bulabiliyor ve merak ettiğiniz her şeye saniyeler içerisinde ulaşabiliyorsunuz.

Arama motoru denilince akla ilk gelen kuruluş olan Google ise sizlere aradığınız şeyi “en iyi seçeneklerle” sunmak için arama sonuçlarını daima güncelliyor. Google bu güncellemeleri yaparken sizlere çeşitli hizmetleri de beraberinde sunuyor ki bunlardan bir tanesi de Google Adwords.

Google reklamları olarak bildiğimiz Google Adwords, kullanıcılarınızın sizi bulmasını istediğiniz kelimeleri organik sonuçların üstünde gösterebilen paralı bir reklam servisidir. Dünya üzerinde milyarlarca Google Adwords kullanıcısı, kısa sürede görünürlük elde etmek amacıyla her gün Google Adwords’te reklam ve kampanya yayınlamaktadır.

Google Adwords Nedir?

Girişte de bahsettiğimiz üzere Google tarafından hizmete sunulan bir reklam aracı olan Google Adwords; kullanıcıların kendi reklamlarını oluşturmasını sağlıyor. Örneğin; bulunduğu bölgede tesisatçı arayan bir kişi Google’a “ Sancaktepe tesisatçı” ya da “Sancaktepe’de su tesisatçısı” yazdığında önüne gelen ilk sonuçlara tıklama eğilimi gösterir ki bu organik SEO çalışmalarının başarılı olmasını sağlar. Ancak; bazen organik SEO çalışmalarının da üstünde ya da sağ- sol tarafında bulunan kısımlarda yayımlanan bazı içeriklerde de Sancaktepe’de su tesisatçısı görebilir ve hemen tıklayabiliriz. İşte, normal şartlarda yüzlerce web sitesinin ardında yer alan siteniz Google Adwords sayesinde en tepeye gelmiş ve siz de potansiyel müşterilerinizin sizi bulmasını sağlamış olursunuz. Ücretli bir servis olan Google Adwords, anahtar kelimeler esas alınmak sureti ile tıklama başına maliyet ile hesaplanır ve sizlere sunulur.

Google Adwords Gerekli Bir Hizmet Midir?

Dijitalleşen Dünyada kuşkusuz her yeniliği biliyor ve uyguluyor olmak gerekiyor. Google gibi Dünya devi bir arama motorunun bizler için yayınladığı Google Adwords hizmetinin de avantajlarını göz önüne alırsak kuşkusuz ki Google Adwords’u tüm bireysel web site sahipleri ve firmalar kullanmalıdır. Zira; web site sahiplerinin ilk amacı, ziyaretçi çekmek ve amaçlarını gerçekleştirebilmektir. İnternet gibi ucu bucağı tespit edilemeyen bir mecrada “ilk sayfada” görünüyor olmak, büyük önem arz ediyor. Google’ın adil yaklaşımıyla günümüzde web siteler “ilk sıralarda olmak için” bazı şeylere dikkat etmek ve daima kendini Google’ın algoritmalarına göre yenilemek zorunda. Google Adwords kullanan bir site, kullanmayan bir siteye nazaran daha çok görüntülenme alırken, organik sıralamalarda da “yükselişler” elde edebilmektedir. Bu nedenle, gerek organik sıralamalarda yükselmek gerekse de kısa süre içerisinde ziyaretçilerinizle etkileşime geçmek için Google Adwords yönetimini yapmaya ya da yaptırmaya başlamalısınız.

Google Reklam Çeşitleri Nelerdir?

Google Reklamları kendi içerisinde 3’e ayrılmaktadır ki her biri farklı amaçlar için kullanılabilmektedir. Bugün başta e-ticaret siteleri olmak üzere sağlık sektörü odaklı seo hizmeti alan tüm doktor siteleri, Google Reklamları kullanmaktadır. Organik seo çalışmaları içinde hedeflenen Google Reklamlarının çeşitlerini bilmek ve stratejiyi bunlara göre ayarlamakta yine SEO uzmanlarının görevidir.

Resim halinde hazırlanan reklamlar

Google Adwords aracılığıyla yayınlayacağınız tüm reklamların, resimlerle anlatıldığı ve yayıldığı reklam türüdür. Genel olarak sayfanın sağ boşluklarında görülebilen bu reklam türü, sıklıkla tercih edilmektedir.

Metin olarak hazırlanan reklamlar

Listede ikinci sırada yer alan “metin reklamları”, kampanya veya yayımlanacak olan reklamın bilgilerini içermektedir. En fazla tercih edilen reklam türü olan “metin reklamları” ise özgün olmak zorundadır.

Videolu reklamlar

Kampanyalar ya da ürün tanıtımlarıyla ilgili hazırlanan video klipler, videolu reklamlar başlığı altında yayınlanır. Metin ve resim reklamları kadar da sık kullanılmazlar.

Google Adwords Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

 1. Google Adwords kampanyaları ile web sitenize trafik çekmeniz mümkündür. Tanıtım ya da dönemsel olarak kampanyalarınızı daha geniş kitleye yaymak için kuşkusuz ki Google Adwords kullanmanız gereken bir hizmettir. Sitenizi tanıyan ve ağızdan ağıza yayan kişiler sayesinde web sitenize ziyaretçi trafiği çekebilirsiniz.
 2. E-ticaret yapıyor ya da ürünleriniz hakkında bilgi veriyorsanız ki Google Adwords sizin için büyük bir şanstır. Ürünlerinizin satışına destek olabilecek olan yegâne hizmet, Google Adwords’tür.
 3. Ürün ya da hizmetlerinizi hedef kitleniz haricinde “potansiyel müşterilere” de ulaştırma şansı yakalayabilirsiniz ki bu sizin müşteri portföyünüzün çeşitlenmesini sağlayacaktır.
 4. Google Adwords ile marka bilinirliğinizi arttırabilir ve pekiştirme kampanyaları yayınlayabilirsiniz.
 5. Müşterilerinizin karşısına “dijital platformlarda da” çıktığınızı göstererek “güncel ve yenilikçi bir marka imajı” çizebilirsiniz.
 6. Geleneksel reklam kanallarına nazaran “daha yüksek dönüşlü” sonuçlar elde edebileceğiniz Google Adwords, maliyet açısından da sizin için daha uygun olacaktır.
 7. Organik SEO çalışmalarında da sıralamaları etkileyebilen Google Reklamlarında yer alarak siz de SEO çalışmalarınızı destekleyebilirsiniz.

Digital Marka, Google Reklam Hizmetiyle Daima Yanınızda!

 • Rakip siteler ve firma analizlerinizi yapar
 • Rakiplerinizin başarılı olduğu ve reklam verdiği anahtar kelimeleri tespit eder
 • Kendi reklamınız için hem bu anahtar kelimeleri baz alarak hem de verimli anahtar kelimeleri belirler
 • Reklamınızda kullanılmaması gereken negatif kelimeleri tespit eder
 • Google politikalarına uygun reklam stratejilerinizi geliştirir
 • Hedef kitlenizi net olarak belirler
 • TBM (Tıklama Başı Maliyet) yüksek kelimeler için maliyet optimizasyonu yapar
 • TBM düşük kelimelerde ziyaret arttırma çalışmalarını planlar
 • Amacınıza göre kampanya planlamasını yapar ve maliyet- zaman optimizasyonunu yönetir
 • Reklam optimizasyonu ve destek hizmetini yayınlanma süreçleri boyunca verir ve maliyet- geri dönüş analizi ve raporlamasını sizlere sunarız.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Şimdi Ara!
Yol Tarifi