Sosyal Medya Danışmanlığı

Sosyal Medya Danışmanlığı

İnternetin hızla yayılmasıyla birlikte Dünya’nın bir ucundaki kişiyle görüşmek neredeyse saniyelerimizi alıyor. İletişimin bu denli kolaylaştığı bu çağda ise kurumlar da çağı yakından takip etmek ve çağa ayak uydurmak zorunda kalıyor. Zira; her şeyin dijital çağda yaşandığı bu günlerde bir markanın da dijitalleşmekte geç kalması başta müşteri kaybı iken daha sonraları ciro kayıpları demek. Bu nedenle, kuşkusuz ki kurum ve kuruluşların da başta sosyal medya olmak üzere dijital platformlarda yerini alması gerekiyor.

Sosyal medyanın hızla büyümeye başladığı dönemlerde sosyal medyanın önemini ve viralliğini fark eden markalar, zeki bir hamle yapıp sosyal medyada aktif olarak paylaşım yapmaya ve müşterileriyle iletişime girmeye başladılar. Sosyal medyayı kendi çalışanlarına yönettiren birçok marka ise krizle karşı karşıya kaldı ve oldukça zorlu süreçler geçirerek bu alanda profesyonelleşmiş kişilere “sosyal medya yönetimlerini” bıraktılar. Sosyal medya danışmanlığı olarak da bilinen bu yönetimlerle markalar, sosyal medyada “kurum kimliğini devam ettirmekle” birlikte, birçok avantajı da elde ettiler.

Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir?

Sosyal medya danışmanlığı; bir kişinin ya da kurumun mevcut olan ya da olmayan tüm sosyal medya platformlarının yönetilmesini içeren bir danışmanlık hizmetidir. Teknolojinin hızla gelişmesinden sonra sosyal medyanın önemi artmış ve kurumların da sosyal medyada “güçlü” durabilmesi için sosyal medya danışmanları hizmet vermeye başlamıştır. Zira; “iyi ya da kötü “ sosyal medyayı yönetebilirim diye başlayan bir sosyal medya yönetimi sürecinde birçok krizle karşılaşılabilmektedir. Eminiz ki hiçbir kurum “risk” almayı sevmemekte ve güçlenerek yollarına devam etmeyi arzulamaktadır.

Twitter başta olmak üzere diğer sosyal medya kanallarında aktif bir şekilde bulunmak isteyenler, sosyal medya danışmanlığı hizmeti almaktadır. Kullanıcıların tepkilerini görebilme, ölçebilme ve raporlama gibi çeşitli avantajlar da sunabilen sosyal medya danışmanlığı hizmeti ile prestij kayıplarının ve ciro düşüşlerinin önüne geçmek de mümkün olabilmektedir. Pazarda kendine yer bulmak ve giderek yükselmek isteyenlerin kuşkusuz ki önem vermesi gereken sosyal medya danışmanlığı ile gelecekteki krizleri de engelleyebilecek bir marka imajı yaratabilirsiniz.

Sosyal Medya Danışmanlığı Hizmetiyle Digital Marka Size Neler Sunacak?

Sosyal medya yönetiminin profesyonel kişiler tarafından yapılması gerektiğine geçmişte birçok markanın sosyal medyada attığı yanlış adımlar sonucunda uzun bir süre ciro ve imaj kaybı yaşadığını görerek tanık olduk. Dünya’nın en uzak noktasında hizmet veren bir markanın bir ırka, topluma ya da değerlere yapmış olduğu herhangi bir yanlış söylem sonucunda bile Türkiye’den tepkiler çığ gibi büyüyebilmekte ve küresel bir tepkiye dönüşebilmektedir. Bu nedenle, sosyal medyada bulunmak “stratejist, kuralcı ve öngörülü” olmayı gerektirmektedir. Kurum ya da kişilerin sosyal medyalarını bu unsurlar ışığında yönetmesi ise kimi zaman mümkün olamamakta ve problemlere sebep olabilmektedir. Ancak; Digital Marka olarak sizlerin kurum kültürünü yakından tanıyor, benimsiyor ve sosyal medyadaki duruşunuzu da kurum kültürünüze göre belirliyoruz.

Sağlık sektörü odaklı SEO çalışmalarıyla da bilinen Digital Marka olarak bizler sosyal medya danışmanlığı hizmetimizle de sizlerin markalarını “sağlamlaştırma ve pekiştirme” görevini üstleniyoruz.

Digital Marka;

  • Sosyal medya yönetimi konusunda sizlerle görüşürken sizin neler beklediğinizi öğrenir ve size bu konuda “sektörel bilgilendirmeleri” sağlar. Size neyi neden yapmanız ya da yapmamanızı söyleyen firmamız, uzun soluklu sosyal medya danışmanlarıyla edindiği tecrübeleri size aktarmaktadır.
  • Sosyal medya danışmanlığı hizmetinde diğer hizmetlerde olduğu gibi rakipler incelenmelidir. Rakiplerinizin sosyal medyada nasıl davrandığını, neler yaptığını inceler ve başarılı yönleriyle zayıf yönlerini tespit ederek eylem planı hazırlar.
  • Sosyal medyada sizin nasıl konumlanmanız gerektiğiniz hakkında da ortaya öngörüler koyabilen Digital marka, size avantajlarıyla bu öngörüleri aktarır.
  • Aktif olarak kullanmakta olduğunuz sosyal medya hesaplarınızı incelemeye alan Digital marka, “hatalı” olarak değerlendirilmesi gereken her şeyi size bildirerek düzeltir.
  • Sosyal medya kanallarınızı optize ettikten sonra da tüm şifrelerinizi “güvenlik” amacıyla tekrar yeniler ve size bildirir.
  • Sosyal medya kanallarınız üzerinden sizlere ulaşan tüketici ya da müşterilerinizin eleştirilerini, görüşlerini, şikâyetlerini ya da isteklerini de yine sizlere Digital Marka bildirir.
  • Sosyal medyanızı daima güncel tutmayı önemseyen Digital Marka, sosyal medyanızı güncel tutarken gereksiz içeriklerden ve görsellerden ise kaçınır.
  • Görsel ya da yazılı tüm materyallerin özgünlüğüne dikkat eden Digital Marka, kampanya dönemlerinde “medya planlaması” yaparak içeriklerinizi yayına alır.
  • Kampanyalarla da ilgili dönüşüm performansları hakkında bilgi sahibi olan Digital Marka, raporlar halinde size bu dönüşümleri de sunabilir.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Şimdi Ara!
Yol Tarifi