Google Analytics Kaydı

Google Analytics Kaydı

İnternet teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte web sitesi sayısında da artış oldu ve doğal olarak web sitelerinin yönetimiyle ilgili de birçok sorunla yüz yüze gelindi. İnternete işlerini taşıyan bazı firmalar, web sitesi yönetimi ve arama motoru panelleriyle ilgili bilgi sahibi olmadıkları için bazı konulrda eksik kaldılar. Örneğin; yüz- yüze iletişim yapılarak satın alınan bir ürünle ilgili müşterinin neyi beğendiğini neyi beğenmediğini yada neyi beğenebileceği gibi birçok konuya sadece “gözlem” ile vakıf olabiliriz. Ancak; internette açılan mağazalarda ne yazık ki yüz- yüze iletişim olmadığı için müşterileri takip etmek ve memnuniyetlerini sağlamak açısından ne düşündüklerini bilmek oldukça zorlaştı.

Müşterilerin davranışlarını ölçmek ve beklentilerini öğrenebilmek için e-mailing pazarlaması yapılsa da maillere dönüş oranları ise daima düşük. Kullanıcı odaklı arama motorlarından birisi olan Google ise Google Analytics ile internet sitenize giren tüm ziyaretçilerinizin sitenizde neler yaptığı, hangi sekmelere tıkladığını, hangi sayfada kaç dakika kaldığını bilmek mümkün. Binlerce kişinin davranışlarını ve hareketlerini rapor eden Google Analytics ile elde ettiğiniz bu raporlama ile ne gibi değişiklik yada yenilik yapmanız gerektiğini de bulabilmeniz mümkün olabiliyor. Ankara’da Google Analytics kaydı konusunda müşterilerine daima hizmet veren Digital Marka olarak bizler, Google Analytics kaydınız konusunda yardımcı olmak isteriz.

Google Analytics Kaydı Nedir?

Google’ın bize sunduğu bir nimet olarak görmemiz gereken Google Analytics; sitemize giren tüm kullanıcıları inceleyip, hareketlerini rapor edip bizlere genel bir rapor sunmaktadır. Kullanıcılar hakkında genel bilgilerin yanı sıra detaylı bilgilere de yer veren Google Analytics, sitenizle kullanıcılarınızın nasıl bir etkileşimde olduğunu anlamanızı ve neleri değiştirmeniz gerektiğini raporlarla sunmuş oluyor. Google Analytcis’ten yararlanmak isteyenler ise Google Analytics kaydı açarak Google tarafından mülk edinilen site hakkında verilen raporlara erişebiliyor.

Google Analytics Kaydı Neden Önemli?

SEO optimizasyonu çalışmalarında Google’ın tüm araçlarını etkin bir şekilde kullanabiliyor olmak elbette sıralamalarda üstte çıkmada etkili. Zira; sitenize giren kullanıcıların sitenizde hangi sayfada durup hangisinde durmadığına kadar gösteren Google Analytics, o sayfanın güncellenmesi gerektiğini işaret etmiş oluyor. Google Analytics kaydı yaptıktan sonra edinilen bilgilerin doğru bir şekilde yorumlanması ise çok önemli. Zira; doğru yorumlanan tablolardan sitede yapılacak eylemler ve değişiklikler planlanabilir ve geri dönüşümler yine Google Analytics ile gözlemlenebilir.

Kullanıcı dostu olarak tasarlanmayan ve çeşitli problemlerle hızı yavaşlayan sitelerin Google nezdinde sıralama kaybettiği yadsınamaz bir gerçek. Google Analytics’in sunduğu raporlara bakarak da web sitesinde yanlış giden bir şeylerin olduğunu görebilmek ve hemen sıralama kaybetmeden düzeltebilmek mümkün iken Google Analytics’i kullanmamak; SEO çalışmalarında gerilemeye, müşteri kayıplarına, sitenin popülaritesinin azalmasına sebep olabilmektedir. Bu nedenle; Google Analytcis kaydı, bir sitenin kuşkusuz ki ilk etapta hazırlanması ve düzenli olarak kontrol edilmesi gereken bir konudur.

Google Analytics İle Neleri Görebiliriz?

Ücretsiz bir şekilde bizlerin kullanımına sunulan Google Analytics, hemen hemen sitenizle ilgili tüm bilgileri size aktarır.

Genel olarak;

  • Sitenize hangi sıklıkla ziyaretçinin geldiğini
  • Hangi linkler üzerinden kullanıcıların sitenize yönlendiği
  • Sitenize giren kullanıcıların bulunduğu bölge/lokasyonu
  • Sitenizde bulunan sayfalardan hangisinin daha fazla tıklama aldığı
  • Sitenizde bulunan sayfalardan hangisinin daha az tıklama aldığı
  • Bir kullanıcının sitenizde ortalama geçirdiği süre
  • Sitenizden çıkan kullanıcının nereye gittiğini
  • Kullanıcının sitenizde nerelere tıkladığı, baktığı ürünler, yazılar ve daha fazlası
  • Kullanıcının mobil, tablet yada masaüstünden girip girmediği bilgisi
  • Hangi sayfada kullanıcılar daha fazla vakit geçiriyor gibi bilgiler, Google Analytics sayesinde edinilebilir.

Sitenizden ayrılma oranları gibi daha bir sürü bilgiyi edinebileceğimiz Google Analytics ile, sitenizdeki içeriklerin kaliteli olup olmadığını anlayabilmemiz de mümkün oluyor. Kullanıcılar tarafından beğenilen yada beğenilmeyen tüm içerikler için “sitede kalma” oranları değerlendirilir ve bazı kıstaslara göre “kaliteli yada kalitesiz” olarak içerikleriniz, gösterilebilir. İçeriklerinizde hemen çıkma oranları yüksek ise “o içeriği” en iyi şekilde güncelliyor ve tekrar ziyaretçilerin beğenisine sunarak “sitede kalma oranını” yükseltmeye çalışıyoruz.

Google Analytics ile ciro, sipariş miktarınız hakkında bilgi sahibi olabilirken aynı zamanda banner reklamlarınızın, anahtar kelimelerinizin ve e-mail pazarlama stratejilerinizin işe yarayıp yaramadığını da gözlemleyebiliyoruz.

Digital Marka’yla Google Analytics Kaydınızı Yapın, Web Siteniz Hakkında Olan Biteni Öğrenin!

SEO çalışmalarınızdan e-mail pazarlama stratejinize kadar her konuda sizlere bilgi sunabilen Google Analytcis, rakiplerinizden daima önde olmanız için mutlaka kullanılması gereken bir araçtır. Google tarafından ücretsiz sunulan Google Analytics’i doğru yorumlamak, önlemleri almak, güncellemeleri yapmak ve siteyi olası problemlerde yeniden düzenlemek, gerek kurum imajınız gerekse de SEO çalışmalarınız için oldukça önemlidir. Ankara Google Analytics kaydı ile ilgili sizlere hizmet veren Digital Marka, sitenizin Google Analytics kaydını yaparak size web siteniz hakkında raporlamaları iletir.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Şimdi Ara!
Yol Tarifi