Youtube Reklamları

Youtube Reklamları

Her gün milyarlarca videonun yüklendiği Youtube, dijital reklam platformu olarak kabul görmekte ve firmalar tarafından “reklam mecrası” olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Dijital pazarlama stratejilerinde kendine büyük bir pay bulan Youtube, reklamlar konusunda hem izleyicileri hem de tüketicileri düşünerek reklamları çeşitlendirmektedir.

Televizyonlara dahi rakip olan Youtube, ziyaretçisi bol bir dijital platform olduğu için reklamlarınında etkisi bir hayli yüksek oluyor. Tüm bu doğrultular ışığında Youtube reklamları, günümüzün en önemli dijital reklam mecralarından biri olarak kabul görüyor.

Youtube Reklamları Nedir? Neden Yapılmalıdır?

Google’dan sonra en çok arama yapılan ikinci platform olarak nitelendirilen Youtube reklamları, kullanıcıların “ free time” süresine denk geldiği için daha etkili olduğuna inanılıyor. Zira, reklamla verilmek istenen mesajı algılamayı engelleyen unsurlar göz önüne alındığında Youtube aracılığıyla yayılan reklamların daha etkili olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu nedenle; tüketicilerin bir ürüne ya da hizmete ikna edilmesi ya da yeni bir sektörün duyurulması isteniyor ise kuşkusuz ki Youtube, en iyi reklam mecrası olacaktır.
Youtube, firmaların ürün ve hizmetlerini en iyi şekilde tanıtmasının yanı sıra, isabetli hedefleme konusunda da oldukça iyi sonuçlar sunmaktadır. Google hesaplarında bulunan veriler kullanılarak derinlemesine bir hedefleme yapma imkanı tanıyan Youtube reklamları, devamlı güncellenmektedir.

Mobil cihazlar ve akıllı televizyonlarda dahi reklamlarınızı görebileceğiniz Youtube reklamları, size Facebook ya da İnstagram gibi sınırlayıcı reklam hizmeti sunmaz. Youtube’un ulaştığı her yerde dönen reklamlarınız sayesinde daha fazla kişiye ulaşmanız daha da kolaylaşacaktır.

Youtube’da kanal sahibi olan markalar ise abonelerinden aldığı dönüşümler ile ürün ya da hizmetlerinde reklam kampanyanlarını şekillendirebilir ve yüksek dönüşümlü başarılı dijital reklam stratejilerini oluşturabilirler. Ölçülebilir bir reklam mecrası olarak Youtube, kuşkusuz ki her geçen gün markalar için değer kazanacak.

Youtube Reklam Çeşitleri Nelerdir?

İzlenme oranları, tıklanma sayıları gibi birçok ayrıntıyı sizlere sunan Youtube reklamları, verimli reklam kampanyaları oluşturmanız konusunda size yardımcı olacaktır. Youtube reklam çeşitleri seçiminizi doğru yapmanızdan sonraki süreçte yapmanız gereken tek şey analizleri doğru yorumlamak ve yeni reklam planınızı oluşturmak!

TrueView Yayın İçi Reklamlar

Herhangi bir videoyu ya da yayını izlediğiniz esnada videoların içine gömülü “video ya da resimli reklamlar” ekrana gelir. 5 saniyelik bir süreçten sonra “Videoyu atla” tıklanabilir. TrueView yayın içi reklamlar genel olarak bütçeyi daha efektif kullanmak isteyenlerin tercihidir. Zira; 30 saniyeden az izlenen reklamlar için Youtube’a para ödemek zorunda değilsiniz. Tüm cihazlarda görünebilen TrueView yayın içi reklamları, izlenme sayısının arttırılması konusunda ideal sonuçlar verir.

TrueViewyayın içi reklamların bir diğer çeşidi de Treuview for Shopping’tir. Ürün ya da hizmet, reklamın sağ tarafında ya da videonun içerisinde gösterilebilmekte ve tıklamaya “kişiler” teşvik edilebilmektedir. Tıklamaların maliyete dönüşmediği bu reklam çeşidinde görüntüleme başına ücret ödenmektedir.

Video Discovery Reklam

Youtube’un ana sayfasında sıklıkla gördüğümüz Video Discovery reklam çeşidi, video sayfasının sağ kısmında ya da arama sayfasında yer alır. Görüntülenme başına ücret ödenen Video Discovery Reklam sayesinde kullanıcılar video ya da açılan kanal sayfasına yönlendirilebilmektedir. %100 izlenme oranı daha yüksek olan Video Discovery reklam tipi, kullanıcılara yalnızca reklamı izlemeyi tercih ediyor ise izletilebilir.

Bumper Video Reklam Modeli

Youtube reklamının “atlanabilir” olmasını istemeyen reklamverenler ise Bumper Video reklam modelini tercih etmektedirler. 6 saniyeden uzun olmaması önerilen Bumper video reklam çeşidinde genel olarak çarpıcı mesajlar ilk 6 saniyede verilir.

Videonun Ortasında Yer Verilen Reklam Modeli

15 dakikadan daha uzun süreli videolar için sıklıkla tercih edilen “video ortası reklamlar”, dizüstü başta olmak üzere tüm masaüstü ve mobil cihazlarda izlenebilmektedir. Yayınlanan reklam türüne göre ödeme ise değişmektedir. Videonun orta kısmında gösterilen reklam TrueView reklam türüne ait bir reklam ise kullanıcının reklamın 30 saniyesini ya da tamamını izlemek zorundadır. BGBM tabanlı bir reklam uygulandı ise kullanıcı uzunluktan bağımsız bir şekilde reklamın tamamını izlemek zorundadır.

Digital Marka’ya Youtube Reklamlarınızı Emanet Edin, Düşük Bütçelerle Maksimum Dönüşümleri Elde Etmeye Hemen Başlayın!

Youtube reklamlarınızı planlama, yönetme ve analiz etme konusunda profesyonellere ihtiyacınız varsa Digital Marka olarak sizlere daima yardım etmeye hazırız. Youtube reklamları konusunda deneyimli olan uzmanlarımızla birlikte düşük bütçelerle maksimum dönüşüm elde edebileceğinizi unutmayın!

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Şimdi Ara!
Yol Tarifi