Kurumsal Kimlik Tasarımı

Kurumsal Kimlik Tasarımı

Firma, kurum ya da diğer oluşumların şirketin imajını yansıtan kavram, kurumsal kimliktir. Logodan şirketin kullandığı renklere kadar her şey kurumsal kimliğin bir öğesidir ve değişmemesi gereken bir iştir. İnsanları tanımak için nasıl ki nüfus cüzdanı gerekiyor ise bir markayı ya da kişiyi tanımak içinde kuşkusuz “kurum kimliği tasarımı” gerekiyor. Ankara’da Digital Marka tarafından verilen kurumsal kimlik tasarımı hizmeti ile firmalar hem çalışanlarına hem de dış çevreye karşı “bir yüz yani kimlik belirliyor.

Zira; kurum kimliği oturmamış bir firmanın, müşteri kayıpları ve krizleri de kaçınılmaz olur. Bu sebepten ötürü pazarda yükselmek isteyen ve markalaşmak isteyen tüm işletmelerin ve kurumların kuşkusuz kurumsal kimlik tasarımı yaptırması gerekiyor.

Kurumsal Kimlik Tasarımı Nedir?

Kurumunuzun ürettiği ürünlerden tutunda tabelanıza kadar tüm görsel ve işitsel materyallerin hepsi kurumsal kimlik öğelerinizin bir parçası olacaktır. Kartvizit, logo, antetli kağıtlar, sertifikalar, bayraklar, takvim, bloknot, tahsilat mektupları gibi çeşitli öğeler, kurumsal kimliğin olmazsa olmazları arsında yer almaktadır. Bu sayılanların haricinde ise dijital dünyadaki kimliğinizi de oluşturmanız ve tutarlı bir şekilde yürütmeniz gerekiyor. Tüm sosyal medya kanallarına ve diğer alanlara yöneldiğinizde kurumsal kimliğinizle bilineceğiniz için kuşkusuz ki kurum kimliğinizi oluşturmuş ve pekiştirmiş olmanız çok önemli. Zira; pazardaki rakiplerinizden daha iyi bir kurum kimliği çizmeniz ve güçlü bir imaj yaratmanız, size başarıyı getirecektir. Kurumsal kimlik tasarımı süreci ise bu nedenle oldukça önemli ve dikkat gerektiren bir süreçtir.

Kurumsal Kimlik Tasarımı Yaptırmanın Önemi Nedir?

Yeni kurulan ya da hali hazırda devam eden bir şirketin “markalaşma süreci” kuşkusuz ki kurumsal kimliğini tamamlaması ile mümkündür. Kimlik karmaşası yaşayan ve kurum kimliğini oturtamamış her firmada “tehlike çanları” daima yanmakta ve diken üstünde oturulmaktadır. Çünkü; kendini yeterince tanıtamamış ve belirli bir kitle tarafından hala daha kabul görülmemiş bir firma, kriz esnasında “güven” aşılayamayacak ve büyük kayıplarla karşı karşıya kalacaktır. Bu sadece kriz esnasında kurum kimliğinin önemini açıklamaktadır. Kurumsal kimlik tasarımı yaptırmanın bir diğer önemi de rakiplerden ayrışmaktır kuşkusuz. Eğer ki rakibinizin gücünden etkilenip ona benzer bir kurum kültürü oluşturursanız taklite düşer ve ne yazık ki başarı elde edemezsiniz. Bu nedenle, tüketicilerin ya da müşterilerin sektörde sizi rakiplerinizden nasıl ayırt edeceğini düşünmeli ve bu şekilde bir kurumsal kimlik tasarımı planlamasına girmelisiniz.

Kurumsal kimlik öğelerinin birbiriyle uyumlu olması “aura ve sinerji” yaratmayı kolaylaştırır ki bu da tüketici/ müşterinin gözünde firmanızı “güvenilir” olarak algılayacaktır. Böylece; yeni bir ürün çıkardığınızda daha önceden edinmiş olduğunuz güvenilir imajını kullanarak “ürünün teminini ve üretimini” daha da kolaylaştırabilirsiniz ki buda cirolarınızın artması demektir.

Kurumsal Kimlik Tasarımı Hizmetiyle Digital Marka Daima Yanınızda!

Kurumsal kimlik dendiğinde akla logo, renkler, baskı malzemeleri gelse de kurumsal kimlik, artık çok daha farklı unsurları bünyesinde barındırıyor. Dijital çağda yaşadığımızı göz önünde bulundurursak, kurumsal kimliğin de yine dijital kanallarda yansıtılıyor olması en önemli unsurlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye’de giyim üzerine açtığınız bir firmanızı bugün Amerika’daki bir kişi de rahatlıkla Google aracılığıyla bulabilmekte ve ürününüzü e-ticaret sayesinde temin edebilmektedir. Sosyal medya üzerinden de aldığı giysiyi paylaşan bu kişi, olumlu ya da olumsuz görüşlerini bildirmekte ve sizi “etiket” ile adeta damgalayabilmektedir. Sosyal medyada ise kendini yeterince anlatamayan, aktif olarak paylaşım yapmayan ve sosyal medyayı kullanmayan markalar “olumsuz görüşler” karşısında paniğe kapılmakta ve daha da yanlış eylemlerde bulunarak “krize dahi” sebep olabilmektedir. Sosyal medya başta olmak üzere kurumsal kimlik tasarımınızı her alanda aktif bir şekilde göstermeli ve kullanmalısınız. Bunun yanı sıra kurum kimliğinizi zedeleyebilecek herhangi bir şeyi de yapmamanız yine sizin faydanıza olacaktır. Kurumsal kimlik tasarımı sürecinizde daima yanınızda olan ve sizleri “doğru” yönlendiren Digital marka olarak bizler, kurumsal kimlik tasarımınızdan sonra kimliğinizi pekiştirmek adına da hizmet vermekteyiz.

Kurumsal Kimlik Tasarımı Nasıl Yapılır?

Kurumsal kimlik tasarımı konusunda alanında uzmanlaşmış kişiler, ilk olarak marka ya da kurumun hikâyesini dinler ve daha sonra gelişim süreçleri hakkında bilgi edinir. SWOT analizi dediğimiz analizi yapan kurumsal kimlik uzmanı ise firma hakkında önemli veriler elde eder ve bunları kurumsal kimlik tasarımı sürecinde kullanır. Firmanın kendisinden de kendini dinleyen uzmanlar, rakipleri de inceledikten sonra “en ideal kurum kimliği tasarımı” için önerilerde bulunabilir.

Genel olarak kurumsal kimlik oluşturma aşamaları ise şöyle;

  1. Tüm işlerin belirlenmesi ve zamanında teslim edilebilmesi için kuşkusuz planlama çok önemlidir. Kurumsal kimlik tasarımı konusunda uzmanlar elde ettiği bilgilerle yapılacak tüm işleri net olarak belirler ve bunun için bir tarih verir.
  2. Kurum kimliğine ait olan logo, renk vb. gibi unsurlar için ön görüşmeler tamamlandıktan sonra onay söz konusu ise tasarımlar baskıya gönderilir.
  3. Kurumsal kimlik tasarımı çerçevesinde değerlendirilmesi gereken web sitesi yönetimi, SEO optimizasyonu hizmetleri de yine müşteriye aktarılır. Kurumsal kimlik tasarımını dijitalde de sürdürmek isteyen firmalara web sitesi tasarımı, içerik yönetimi, SEO optimizasyonu gibi hizmetler de sağlanır.
  4. İşitsel ve görsel tüm çalışmalar “sunum” halinde hazırlanır ve müşteriye sunulur. Eğer ki değiştirilmesi istenilen bir nokta varsa değerlendirilir ve değiştirme sağlanır. Bunun aksi olması durumunda ise onay alındıktan sonra baskılar hazırlanır.
  5. El ilanları başta olmak üzere promosyon gibi tüm kurum kimliği unsurları da yine firmaya eksiksiz teslim edilir.

Sıradanlıktan uzaklaşılması gerekilen kurumsal kimlik tasarımı süreci, kuşkusuz ki kreatif bir süreç olmalıdır. Kurumsal kimlik uzmanlarının kreatifliği ise burada oldukça önemlidir. Kişiselleştirilmiş ve emsali olmayan bir kurum kimliği tasarımı, ancak ve ancak tek düzelikten çıkıldığında mümkündür. Sağlık sektörü odaklı SEO ajansı olarak hizmet verdiğimiz tüm müşterilerimiz, kreatifliğimiz ve farklılığımızı daima övmekte ve bizleri de tavsiye etmektedirler.

Etkili bir kurum kimliği için kapılarını sizlere aralayan Digital Marka, özveriyle tüm çalışmalarını sürdürmekte ve sizlere başarılı olmanız amacıyla “alternatif seçenekleri” de önerebilmektedir. İşte böylece, siz de markalaşma yolunda kurumunuzu seyreder ve rakiplerinizi geride bırakmanın keyfini bizimle yaşayabilirsiniz!

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Şimdi Ara!
Yol Tarifi